Tansiyon Holter

TANSİYON HOLTER – 24 SAATLİK AMBULATUVAR KAN BASINCI TAKİBİ

Hipertansiyon kronik ve tehlikeli bir hastalıktır. Tanısının konması ve bir an önce kontrol altına alınması son derece önemlidir. Aksi takdirde kalbin pek çok fonksiyonunu olumsuz etkileyerek yaşamı tehdit edebilir. Yeni Tansiyon hastalarının tanı ve tedavisinde, uzun süredir Tansiyon hastası olan fakat günün farklı saatlerinde ya da dönemsel olarak kan basıncı değerleri (tansiyonu) yükselen hastaların tedavilerinin düzenlenmesinde son derece önemli bir tetkiktir.

Tansiyon Holter kişinin kan basıncını (Tansiyonu) ve nabız sayısını, gece ve gündüz 24 saat boyunca ölçen bir cihazdır. Tansiyon Holter siz uyurken, dinlenirken veya aktif halde çalışırken ölçüm yapmaya devam eden bir cihazdır.

Hipertansiyon ve hipotansiyon teşhisinin konulmasında kullanılan bu cihaz hipertansiyon hastalarının gün içerisinde hangi saatlerde ve hangi faktörlere bağlı olarak tansiyonunda değişiklikler yaşandığını tespit etmek için önemli bir yöntemdir.

Tansiyon holter cihazı, tansiyon aletinin bandına benzer bir manşon ile hastanın koluna geçirilir. Daha sonra kola geçirilen manşon ,kaydı gerçekleştiren üniteye bağlanır. Bu cihaz daha sonra bir kemer aracılığı ile hastanın beline sabitlenir. Gün içerisinde belirlenen aralıklarda cihaz tansiyon ölçümünü otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Cihaz takılı iken günlük rutine devam edilir. Cihazın ıslatılmaması gerekmektedir. Manşon çıkarılamamalıdır.

Holter tansiyonunuzu ve nabız sayınızı kaydeder. Böylelikle uzun süredir hipertansiyonu olan hastalarımızın, günün hangi saatlerinde tansiyon değerlerinin yüksek olduğu saptanarak o saatlerde tedavi eklenmektedir. Daha önceden hipertansiyonu olmayan hastalarımız da ise, ilk teşhis konularak, erken tedavi sürecine girmesi sağlanır.

 

Tıkla Ara