Çocuk Hastalıkları

Çocuk Hastalıkları

Dr. Hadi Bozkurt, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olup Ankara Hastanesi Çocuk Hastalıkları kliniğinde ihtisasını tamamlamıştır. İhtisas tezi Enürezis Nocturna (Altını Islatma) üzerinedir. Çalışma hayatı boyunca Sinop Boyabat Devlet Hastanesi, Konya Kulu Devlet Hastanesi, Ankara Akyurt Devlet Hastanesi(Başhekimlik) ve Ankara Numune Hastanesi’nde uzun yıllar Pediatri uamanı olarak görev yapmıştır. Temmuz 2019 tarihinden itibaren Mamaksu Tıp Merkezinde göreve başlayan Dr. Hadi Bozkurt evli ve iki çocuk babasıdır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümümüzde yeni doğan bebekten başlayarak, 0-17 yaş grubu bebek, çocuk ve ergen hastalarımızın muayene ve tedavileri yapılmakta ve koruyucu sağlık hizmetleri sunulmaktadır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği, Emzirme ve Bebek Bakımı Odası ve Çocuk Oyun Odası birimlerinden oluşmaktadır.

Sağlıklı Çocuk Takibi

Geleceğimizin güvencesi olan çocuklarımızın sağlıklı bir gelişme ve büyüme dönemi geçirmelerinde hekim- anne işbirliğinin çok büyük bir önemi vardır. Bu anlayış çerçevesinde sağlık problemi yaşayan çocukların sağaltımı kadar önemli olan yaklaşım koruyucu hekimlik yaklaşımıdır. Çocuklarımızın bebeklik ve çocukluk dönemlerinde aralıklarla kontrollerinin ve muayenelerinin yapılması pek çok sağlık sorunun ortaya çıkmadan önlenmesini sağlayacaktır.

1. Çocukların doğumdan itibaren belli aralıklarla büyüme ve gelişmelerinin takibi şu sıklıkta yapılmalıdır; ilk 1 yıl 1 ay aralıklarla 2. Yıldan sonra 6 ay aralıklarla rutin baş çevresi, boy ve kilo takibi ve muayeneleri

2. Aşı uygulaması ve takibi

3. Beslenme eğitimi ve doğru beslenme önerileri, vitamin ve ek gıdalara geçiş ile ilgili öneriler. Aşırı kilolu ve zayıf çocuklara yaklaşım.

4. Yeni doğan bebeğin emzirme danışmanlığı. Prematüre bebeğin memeyi reddetmesi, göğüs ucu sorunları, sütün az gelmesi gibi emzirme ile ilgili yaşanan problemlerin çözüm önerileri.Yeni doğan bebeğin göz iltihabı, göbek iltihabı, gaz sancısı, kusma, kabızlık, pişik, gibi sorunların çözümü.

5. Aileye danışmanlık eğitimi verilmesi.

6. Ev kazaları, ateşli çocuğa yaklaşım, havale geçiren çocuğa yaklaşım, yanık, travma gibi durumlarda ilk müdahale, çocukların hijyen ve tuvalet eğitimi, sosyal, psikolojik ve fiziksel gelişimleri için aileye destek verilmesi.

Hasta çocuklarımızın muayaneleri sırasında gerekli görünen tüm laboratuar ve radyolojik tetkikleri Tıp Merkezimizde yapıldıktan ve tedavileri düzenlendikten sonra hekimimizin de önerileri doğrultusunda 10 gün içerisinde kontrol muayeneleri herhangi bir işlem gerektirmeden gerçekleştirilimektedir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniğimizde Değerlendirilen Çocukluk Dönemi Hastalıkları;

Enfeksiyon hastalıkları,

Ateşli hastalıklar,

Döküntülü hastalılar,

Solunum yolları hastalıkları, bronşit, bronşiolit, larenjit, trakeit, zatüre, bademcik iltihabı,

 • Eklem romatizması,
 • Büyümüş lenf bezleri,
 • Demir eksikliği ve B12 eksikliği anemisi
 • Alerjik astım, alerjik rinit,
 • Orta Kulak iltihabı, Krn. Otit, kulak ağrısı,
 • Soğuk algınlığı, grip,
 • Ateşli havale geçirme,
 • Katılma nöbeti,
 • Kızamık, kızamıkcık, kabakulak, suçiçeği gibi çocukluk dönemi hastalıkları.
 • Karın ağrısı, ishal, kusma, kabızlık,
 • Böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları ve taşları,
 • İdrar kaçırma,

Kalpde üfürüm, kalp kapak hastalıkları, göğüs ağrısı, ritim bozuklukları gibi kalp rahatsızlıklarının ararştırılması,

endokrin ve metobolik hastaliklar gibi pek çok hastalıkların teşhis, tedavi ve takibi yapılmaktadır.

Merkezimizde hızlı Beta(AGBHS) ve İnfluenza (grip) testi yapılıp aynı saat içinde sonuç verilmektedir.

Tıkla Ara