FTR Lazer Uygulamaları

Fizik tedavide Lazer uygulaması dolaşımı ve doku iyileşmesini hızlandırarak tedavieden, düşük enerjili lazer(soğuk lazer) terapisidir. Kas iskelet sorunlarının tedavisi için 632 ile 905 nm dalga boyunda ışık yayan cihazlar kullanılabilir. Bu dalga boylarındaki ışınlar cildi geçerek cilt altına ulaşabilir. Düşük enerjili lazer ses, titreşim ya da ısı yaymaz. Bağ dokusu hücreleri fibroblastların fonksiyonunu etkileyerek doku onarımını hızlandırır ve iltihabı giderir.

Fizik Tedavi alanında Lazer terapisi hücre büyümesi ve çoğalmasını hızlandırır, doku metabolizmasını hızlandırır. Dolaşımı arttırarak atık maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar, ödemi azaltır. Ameliyat, yaralanma, yanık gibi nedenlerle ciltte oluşan nebde (skar) dokusunu küçültür. Sinir liflerinin ağrıya hassasiyetini azaltır. Sonuçta ağrı, şişlik, tutukluk gibi şikayetlerde hastaların bariz olarak hissedecekleri düzeyde azalma sağlar. Bu tedavi masaj, tens, akupunktur, egzersiz gibi diğer fizik tedavi yöntemleri ile bir arada kullanılabilir.

Lazer tedavisi kullanılan amaca göre değişmekle beraber çoğunlukla 5-15 seans kadar yapılır. Her seans 5-10 dakika civarı sürer. Çoğunlukla ilk seanstan itibaren ağrıda azalma görülür. 3-4. seanstan sonra etkisi daha belirgin hissedilir.

Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılır?

Boyun, bel ve eklem ağrılarında kullanılabilir. Tendinit, Bursit, kas gerilmesi (musculer strain), ligament gerilmesi, karpal tünel sendromu, aşırı kullanıma bağlı yaralanma ve ağrılar,ve pek çok spor yaralanmasında etkili bir yöntemdir.

Lazer Tedavisinin Sakıncası Var mı?

Lazer terapisi 20 yıldan uzun süredir fizik tedavi alanında güvenli bir şekilde uygulanmaktadır. Hemen hiç yan etkisi yoktur. Ancak kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar mevcuttur.

  • Lazer ışınlarının gözlere direkt olarak gelmesi sakıncalıdır ve bu tedavinin uygulandığı ortamdaki herkes gözlerini koruyacak tedbirleri almalıdır. Bunun için hem hasta hem de uygulayıcı özel gözlükler kullanmalıdır.
  • Kanser ve metastaz olan bölgelere uygulanmaz.
  • Hamilelerde karın çevresine uygulama yapılmaz.
  • Epilepsi hastalığı olanlarda düşük frekanslı görünür ışık atımlarının nöbet tetikleme riski bulunmaktadır.

 

Tıkla Ara